Język angielski - dlaczego warto?

Język angielski - dlaczego warto?

Dlaczego tak ważne jest, by oswajać uczniów z angielskimi terminami, zwrotami i tekstami?

image

Angielski – język nauki

Dlaczego tak ważne jest, by oswajać uczniów z angielskimi terminami, zwrotami i tekstami? Czy do nauczania po polsku warto dodawać angielskie słownictwo? Sprawdź, jak możesz pomóc swoim uczniom w zdobyciu lepszego wykształcenia!

Międzynarodowy kod

Angielski jest najważniejszym językiem świata – co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Nie tylko w podróży, na koncercie czy filmie korzystamy ze znajomości języka angielskiego. To przede wszystkim międzynarodowy kod naukowców i ludzi sukcesu. W tym języku publikowane są prace naukowe, eseje, felietony, polemiki. W mediach społecznościowych znajdziemy tysiące ciekawych filmów, artykułów, infografik – wszystko po angielsku.

Nowoczesna edukacja

Dlatego też tak wielki nacisk kładzie się na nauczanie języka angielskiego dzieci już od etapu przedszkola, a każdy polski uczeń musi poznać przynajmniej podstawy tego języka. Jednak nauczanie w ramach lekcji języka obcego to trochę za mało. Uczniowie, którzy dziś mają kilkanaście lat, już niedługo pójdą do szkół średnich i wyższych, a tam siłą rzeczy będą musieli szukać informacji w anglojęzycznych zasobach internetu i bibliotek.

Co możemy zrobić już dziś, by dać im większą szansę na dobrą edukację w przyszłości?

1. Zachęcaj uczniów do tego, by w ramach pracy domowej wyszukali filmik, klip, mem lub infografikę po angielsku – nawiązujące do tematu przerabianego właśnie materiału przedmiotowego. Jeśli aktualnie dzieci w twojej klasie uczą się o prądzie elektrycznym, zadaj im znalezienie zabawnego rysunku na ten temat.

2. Jeśli puszczasz podczas lekcji film (np. popularno-naukowy dokument) po angielsku, wybierz wersję bez głosu lektora, a jedynie z polskimi napisami. Osłuchiwanie się z angielskim słownictwem i akcentem jest formą nauki tego języka.

3. Wprowadź zwyczaj, że wyżej punktowane są prace, w których uczniowie wprowadzają mini-słowniczek z angielskimi terminami dotyczącymi omawianego materiału. Na przykład, gdy uczniowie prezentują pracę o ukształtowaniu terenu, mogą wyszukać, jak po angielsku powiedzieć: dolina, pasmo górskie, pagórek czy równina.

4. Korzystaj z dostępnych w internecie (np. w mediach społecznościowych) tablic ze słownictwem z danej dziedziny, posiłkuj się dostępnymi w sieci słownikami z wgraną wymową angielskich terminów.

5. Zaprenumeruj dla klasy magazyn National Geographic Odkrywca, w którym znajdziesz teksty pisane po angielsku (wraz ze słownikiem trudniejszych wyrazów). Na stronie internetowej magazynu dla prenumeratorów dostępne są scenariusze lekcji nawiązujące do treści z bieżącego numeru.