Cudaki i zwyklaki świata zwierząt

Cudaki i zwyklaki świata zwierząt

Zastanawialiście się kiedyś, czy da się rozśmieszyć szczura? O czym wyją do siebie kojoty? Dlaczego świetliki świecą? Albo jakimi rodzicami są skorki? Nikt nie oczekiwałby po tych niezbyt przyjemnie wyglądających owadach troski o potomstwo – a jednak! A słyszeliście, że krety składują w swoich norach półżywe dżdżownice, by zawsze mieć zapas świeżego pożywienia pod łapą? Nie?

 

 

image

Poznajcie pasjonujące fakty z życia zwierząt opisane przez Bibi Dumon Tak w książkach „Zwierzaki cudaki” i „Zwierzaki zwyklaki”.

Życie zwierząt może się wydawać niezbyt skomplikowane: polują, rozmnażają się, walczą o przetrwanie. Czynią to jednak na tyle różnych i często zadziwiających sposobów, że obserwowanie przyrody jest pasjonującym zajęciem.

Holenderska pisarka i dziennikarka Bibi Dumon Tak to zapalona obserwatorka. Dorastała w domu pełnym zwierząt – Dumon Takowie mieli żółwie, rybki, kota, jamnika, konie i kucyki. Od tamtej pory ulubionym zajęciem Bibi jest ratowanie chorych i zranionych stworzeń. Swoją miłość do zwierząt przelewa także na papier: uwielbia o nich pisać – i robi to wyśmienicie!

Jej „Zwierzaki cudaki” i „Zwierzaki zwyklaki” to pełne niesamowitych ciekawostek kompendium wiedzy o zwierzętach – tych niezwykłych i rzadko spotykanych oraz tych pospolitych, o których wydaje nam się, że wiemy wszystko. Bo co niezwykłego może mieć w sobie biedronka, osa czy gołąb?

Bardzo wiele – przekonajcie się sami!

 

 

Bibi Dumon Tak, „Zwierzaki zwyklaki”, „Zwierzaki cudaki”

ilustracje: Fleur van der Weel

przekład: Jadwiga Jędryas

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2019

Książki objęte patronatem magazynu „National Geographic Odkrywca”.

Facebooku Neli www.facebook.com/podrozeneli w zakładce „wydarzenia”.